حکم استفاده از کلاه گیس در فیلم و سریال ها

 

باشگاه جوانی برنا/حامد حسن زاده خراسانی

زندگی در جامعه مستلزم رعایت قوانین، فرهنگ و ارزش های صحیح و قابل احترام آن جامعه است.

یکی از این ارزش ها که تابع قوانین الهی است، داشتن حجاب لازم برای زنان و مردان به صورتی که در شریعت و قرآن به آن اشاره شده، است.

قرآن کریم با اشاره به حجاب زنان مؤمن، رعایت این قانون را موجب راحتی و آزار ندیدن  آنها می داند و می فرماید: "ای پیامبر به همسران و دخترانت و زنان مؤمن بگو جلباب ها (روسری های بلند) خود را برخویش فرو افکنند این کار برای اینکه (از کنیزان و آلودگان) شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند، بهتر است و (اگر تاکنون خطا و کوتاهی از آنها سر زده) خداوند همواره غفور و رحیم است" و در آیه ای دیگر جزییات پوشش را از دیدگاه اسلام بیان می کند و می فرماید: "به زنان با ایمان بگو چشم های خویش را (از گناه هوس آلود) فروگیرند و دامان خویش را حفظ کنند و زینت خود را جز آن مقدار که ظاهر است، آشکار ننمایند و اطراف روسری های خود را بر سینه خود افکنند و زینت خود را آشکار نسازند..."

رعایت حجاب موجب آرامش در زندگی، تداوم و استحکام بیشتر خانواده و سلامت جامعه و پیشگیری از بسیاری پیامدهای ناگوار عدم رعایت آن است. چنانکه حضرت امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب (ع) می فرمایند: "پسرم زنان را در پرده حجاب نگهدار تا نامحرمان ننگرند، زیرا که سخت گیری در پوشش عامل سلامت و استواری آنان است."

یکی از موارد حجاب پوشاندن موهای سر از نامحرم است. نگاهی به بازار لوازم آرایشی زنان و کثرت موهای مصنوعی در رنگ های متنوع برای خانم ها بیانگر استفاده و فراگیری  آن است.

متأسفانه گاه مشاهده شده در برخی از فیلم ها و تئاترها نیز بدون توجه به این احکام، زنان بازیگر مبادرت به استفاده از موهای مصنوعی و کلاه گیس کرده اند.


در همین رابطه حکم فقهی این مسأله را خبرنگار خبرگزاری برنا از مراجع عظام تقلید سؤال کرده که می توانید سؤال و جواب را در ادامه بخوانید.


سؤال: قرار دادن کلاه گیس مصنوعی و یا موهای مصنوعی بر سر زن نامحرم و نگاه کردن به آن چه حکمی دارد؟رهبر فرزانه انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی خامنه ای(مدظله العالی):
به هر حال استفاده از کلاه‌گیس و موی مصنوعی برای حجاب مجزی نیست و موی مصنوعی نیز باید پوشیده شود.


حضرت آیت الله مکارم شیرازی:استفاده از کلاه گیس جایز است، ولی این کار در برابر نامحرم جایز نیست و نگاه به موی مصنوعی اشکال دارد.

حضرت آیت الله سیستانی: کلاه گیس خود زینت است و باید آن را بپوشاند.


حضرت آیت الله وحید خراسانی: چنانچه کلاه گیس مصنوعی یا موی مصنوعی بر سر زن باشد، واجب است آن را از نامحرم بپوشاند و نگاه کردن به آن هنگامی که بر سر زن است، جایز نیست.

آیت الله علوی گرگانی: اگر موجب نگاه مرد نامحرم به صورت یا گردن زن و امثال آن شود و یا اگر موجب لذت مرد شود، جایز نیست.

/ 0 نظر / 31 بازدید